Zabytkowa willa, z pracownią znajdującą się w okazałej wieży, była domem słynnego rzeźbiarza Artysta urodził się w w 1864 roku w Krościenku Niżnym pod Krosnem. Był absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach wrócił do Krosna, gdzie założył Zakład Artystyczno-Rzeźbiarsko-Snycerski, który mieścił się w domu, który zaprojektował dla niego architekt Jan Sas Zubrzycki. Na frontowej elewacji budynku można dostrzec dekorację wykonana techniką sgraffito kobiece postacie oraz sentencja: „Ars longa vita brevis”.
Andrzej Lenik specjalizował się w tworzeniu wyposażenia wnętrz kościołów. Wykonywano tu: ołtarze, kazalnice, stalle, konfesjonały czy chrzcielnice. Firma działała aż do jego śmierci.
Poza pracą artystyczną, Lenik był aktywnym społecznikiem, pełnił funkcję Cechmistrza Cechu Wielkiego, był zaangażowany w działalność różnych towarzystw: Towarzystwo Szkół Ludowych, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" czy Towarzystwo "Zgoda". Był też założycielem amatorskiego teatru.
Za jego ważniejsze osiągnięcia artystyczne można uznać m.in. renowację dekoracji stiukowej kaplicy Oświęcimów, czy sztukaterie w krośnieńskiej farze. Jest również autorem pomnika Tadeusza Kościuszki na terenie ruin zamku odrzykońskiego. Pozostawił po sobie liczne nagrobki i figury świętych. Artysta zmarł w 1929 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie.